sobota, 30 kwietnia 2016

Pilotowanie czy rezydentura

Pilotaż czy rezydentura


Wszystko ma swoje plusy i minusy. Niektórzy zajmują się jedynie pilotażem wycieczek, inni latami w sezonie przesiadują w jednym miejscu na rezydenturach. Co jest lepszym pomysłem? Oczywiście to zależy od naszych oczekiwań i predyspozycji – jeżeli nie znosimy ciągłego przesiadywania w jednym miejscu i uwielbiamy być cały czas w ruchu, to prawdopodobnie na rezydenturze zanudzimy się na śmierć i będziemy odliczać dni do końca sezonu. Natomiast jeżeli czujemy się zmęczeni ciągłym przemieszczaniem się i codziennym pakowaniem walizki, to możemy na kolejny sezon zdecydować się na rezydenturę i sprawdzić się w wersji stacjonarnej. 

Praca rezydenta

Spędzenie dłuższego czasu w jednym i tym samym miejscu, pozwala też nam je o wiele lepiej poznać – może okazać się, że chociaż dziesięć razy byliśmy już gdzieś, ale jedynie na kilka dni - przelotem gdzieś na trasie - to nie znamy go tak dobrze, jak nam się wydawało. Podczas pracy w jednym miejscu nawiążemy też trwalsze relacje z lokalnymi pracownikami branży turystycznej i możemy trafić na ciekawe kontakty, które przydadzą nam się w przyszłości.

Rezydenci jednak często narzekają, że ich współpraca turystami jest trudniejsza – fakt faktem, że do nich turysta idzie tylko wtedy, kiedy ma problem… Piloci wycieczek za to są z grupą cały czas i na pewno zbierają więcej pochwał, jako bardziej zaangażowani w obsługę turystów. Poza tym dobrze by było, by rezydent miał w sobie żyłkę handlowca, bo bardzo dużo zależy od tego, ile uda mu się sprzedać wycieczek fakultatywnych – jeżeli więc nie bardzo wychodzi nam sprzedaż, to pewnie nasze biuro szybko upomni nas w tej kwestii i będzie na nas łypać nieprzychylnym okiem.

W  pracy pilotów wycieczek jest więcej nieprzewidzianych sytuacji – zmieniają się lokalizacje, hotele, problemy na trasie, opóźnienia – rezydent ma zdecydowanie mniej tego rodzaju problemów. Na pewno warto najpierw spróbować jednego i drugiego i potem ocenić w czym czujemy się lepiej i która praca daje nam więcej satysfakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do skomentowania artykułu. Komentarze podlegają moderacji. Dziękuję za rzeczowe wpisy. Wpisy spamerów będą bezwzględnie usuwane.