poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Gdzie jest toaletaWC potrzebne od zaraz

Ktokolwiek, kto pracował jako pilot wycieczek czy przewodnik miejski doskonale wie, co zawsze jest najważniejszym punktem przejazdu lub zwiedzania podczas każdej z wycieczek – miejsce, o które jesteśmy najczęściej pytani, przy którym tracimy najwięcej czasu i z którego zawsze ktoś z grupy się spóźni na godzinę zbiórki… Już wiecie, o czym mowa? Tak jest – o toalecie! 

Gdzie jest toaleta

"Gdzie jest toaleta?" – jeżeli w swojej pracy zawodowej w branży turystycznej nie przyznamy istotnego znaczenia temu pytaniu, to po prostu zginiemy – nie da się uciec od tych podstawowych potrzeb, a że prawie zawsze pracujemy z większymi grupami (liczącymi o zgrozo nawet i 60 czy więcej osób), a infrastruktura lokalna zazwyczaj nie jest odpowiednio dostosowana do szybkiego obsłużenia takiej ilości gości, to na postoje toaletowe tracimy masę czasu. Najgorzej jest z paniami – niestety kolejki ogromne, każda z pań zamyka się w kabinie na podejrzanie długo, tak że podirytowany i zniecierpliwiony pilot nerwowo patrzy na zegarek i oblicza w głowie wielkość spóźnienia. Niestety - programy zwiedzania piszą często osoby, które nie pracowały jako piloci, a biednego pilota ocenia się po tym, czy i jak zrealizował program. 

Jak poradzić sobie z toaletowym problemem? Niestety nie jesteśmy w posiadaniu „WC przewodnika po trasach autokarów turystycznych” (choć taki by się przydał!), który jasno określiłby dobre postoje na trasie (to znaczy takie, gdzie jest więcej niż jedna kabina w damskiej toalecie…), więc musimy w inny sposób pozyskać te istotne informacje. Niezastąpiony będzie tu wywiad ze znajomymi pilotami, przewodnikami i kierowcami – wymieniajmy się aktualnymi informacjami – stacje benzynowe, duże zajazdy i restauracje, toalety publiczne w miastach – naprawdę pomoże to nam lepiej zorganizować przejazd, oszczędzić czas i nie mieć zbyt dużych przesunięć w programie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do skomentowania artykułu. Komentarze podlegają moderacji. Dziękuję za rzeczowe wpisy. Wpisy spamerów będą bezwzględnie usuwane.